Post - covidový pacient zachránený v nemeckom Dortmunde chodiť sa učí vo Vitalite n.o. Lehnice

Nachádzate sa tu

Na vytvorenom oddelení vo Vitalite n.o. poskytujeme liečbu post-covidovému pacientovi , ktorý prekonal chorobu Covid-19 s ťažkým priebehom, s napojením sa umelú pľúcnu ventiláciu. Na naše oddelenie bol prijatý ako ležiaci, inkontinentný pacient so zavedeným katétrom, bez schopnosti akéhokoľvek samostatného pohybu.

Po 3 týždňoch plnej starostlivosti a rehabilitácie vo Vitalite n.o. v Lehniciach dokáže Peter B. bez problémov rozprávať, hýbať telom, sedieť, stáť a čiastočne už aj aj chodiť.

Nakoľko ide o prvého pacienta, ktorého počas pandémie koronavírusu v stabilizovanom, no stále v kritickom stave, v umelom spánku prevážal vládny špeciál v rámci európskej pomoci do nemeckého Dortmundu, rozhodli sme sa s jeho súhlasom zverejniť jeho ,,covidový“ príbeh :

Peter B. roky pracoval v pohraničnej obci v strojárskej firme ako obrábač kovov na CNC stroji. V práci sa dodržiavali všetky protipandemické opatrenia, zamestnanci sa zodpovedne riadili nariadeniami, opakovane sa každé 4 dni podrobovali antigénovým testom. Petrova imunita rok odolávala covidu, až prišiel osudný deň -15.február 2021, kedy mu testom vyhodnotili pozitivitu. Nastúpil do domácej karantény spočiatku so začínajúcou chrípkou, bez patričných liekov, pacient spomína 3- dňové ATB a nejaké vitamíny. Po dvoch dňoch sa mu stav náhle zhoršil, horúčka nebezpečne stúpala, až bolo nutné volať záchranku, ktorá ho doviezla do Nového Mesta nad Váhom na JIS-ku. Po týždni bol prevezený na ARO do Trenčína, kde ho už napojili na pľúcnu ventiláciu a uvedli do umelého spánku. Jeho zdravotný stav sa následne podarilo stabilizovať. To bol moment, kedy sa rozhodlo o jeho transporte vládnym špeciálom do Dortmundu, kde mu po prijatí do nemocnice nemeckí špecialisti okamžite nasadili liečbu proti covidu účinnými kortikoidmi. Po troch týdňoch bol prebudený z umelého spánku. Po odstránení intubácie (trubíc) z krku vedel ovládať jedinú, pravú ruku v slabom dvihu. Nastal čas, kedy sa znova musel učiť jesť, piť, rozprávať, existovať... Po jeho stabilizácii sa rozhodlo o jeho prinavrátení na Slovensko. Tu už nasledovala týždenná hospitalizácia v Trenčíne na internom oddelení, za účelom zistenia, aké poškodenia choroba COVID-19 v jeho tele zanechala. Pľúca ťažkú skúšku vydržali, pacient však prešiel zápalovým ochorením srdcového svalu. Z  Trenčína jeho púť smerovala do Nového Mesta n/Váhom do nemocnice na rehabilitačné oddelenie. Odtiaľ sa nakoniec dostal k nám do Vitality n.o. Lehníce.

Po záchrane svojho života ostal Peter s nemeckými lekármi v kontakte. S očkovaním proti Covidu špecialisti odporúčajú počkať minimálne pol roka, neskôr tiež až po dôkladnom zmeraní hodnoty prítomnosti protilátok. Je možné, že po chorobe ho v jeho tele ostane dlhodobo potrebné množstvo. (Peter B. žije v spoločnej domácnosti s matkou a starou mamou. Obe boli po kontakte s ním pozitívne, PCR test podstúpili na ôsmy deň od kontaktu s pozitívnym Petrom. Mama aj babka mali našťastie ľahký priebeh. Jeho sesternica – učiteľka, po prijatí oboch dávok vakcíny ostala pozitívna, chorobu prekonala s ľahkým priebehom.)

Pre Petra B. bol ponuknutý ďalší rehabilitačný pobyt v neurorehabilitačnej ambulancii Vita Lehnice ktorá začne fungovať v septembri bude vybavená  najmodernejším rehabilitačným robotickým strojom. Veríme, že pobyt na našom oddelení Petrovi prinavrátil stratené zdravie, chuť do života, hybnosť a vitalitu.

Na záver nášho rozhovoru Peter z Moravského Lieskového vyjadril želanie vyjadriť poďakovanie celému personálu Vitality n.o. - doktorom, sestričkám, sanitárom, pracovníkom rehabilitácie, všetkým ktorí sa o neho tak vzorne starajú. Oceňuje ich prácu a teší sa zlepšovaniu svojej mobility.