NCMP POSTIHUJE ČORAZ VIAC MLADÝCH ĽUDÍ

Nachádzate sa tu

Pán Szabo dostal náhlu cievnu mozgovú príhodu (NCMP, alebo porážku) 7. júla 2022 v práci. Keď sa mu začala nezastaviteľne triasť ruka, vedel, že je zle. Jeho kolega zavolal záchranku a tá ho odviezla do nemocnice. Na JIS strávil dlhší čas než je bežné, pretože mal vysoký krvný tlak, kvôli ktorému nemohol začať rehabilitovať ihneď. Postihnutú mal pravú stranu tela.

Po preložení na neurológiu a následne na rehabilitačné oddelenie dostal prvú základnú rehabilitáciu. Okrem fyzioterapie absolvoval aj logopedické sedenia, ktoré mu pomohli prekonať afáziu.

Do VITALITY prišiel na vozíku. S barlami sa nedokázal pohybovať sám, len s pomocou ďalšej osoby a aj to maximálne do vzdialenosti 5 metrov. Touto osobou bola naša fyzioterapeutka Zuzka, ktorá ho povzbudzovala a motivovala, aby krôčik po krôčiku posúval svoje hranice, posilňoval svaly a zväčšoval rozsah pohybu postihnutých končatín.

Úchop pravej ruky sa mu už výrazne zlepšil, teraz trénuje jemnú motoriku pomocou špeciálnych rehabilitačných pomôcok  a po večeroch keď nemá procedúry, naťahuje svalstvo na postihnutej ruke a nohe. Jeho terapia sa zameriava na nácvik chôdze, tréning rovnováhy a zlepšenie koordinácie. Keď je príjemné počasie, pán Szabo uprednostňuje cvičenie vonku v parku. K dispozícii má trojkolesový bicykel aj vonkajšiu telocvičňu. Okrem rehabilitačného cvičenia dostáva tepelné zábaly a elektroliečbu. Pochvaľuje si najmä účinky Reboxu.

Pán Szabo oslávil svoje 40. narodeniny vo VITALITE. NCMP postihuje čoraz viac mladých ľudí.

Nad otázkou, čo mu vo VITALITE chýba, nerozmýšľal ani stotinu sekundy: „Rodina!“

Napriek tomu už požiadal o predĺženie rehabilitačnej liečby v lehnickej Špecializovanej nemocnici FBLR. Cíti, že mu terapia pomáha, vidí, ako napreduje. Chce prekonať obmedzenia, ktoré mu NCMP spôsobila a vidieť ešte veľa víťazstiev svojich detí či už na turnajoch v hádzanej, alebo v každodennom živote.

Vo Vitalite sme radi, že mu v tomto jeho snažení vieme pomôcť.