Vytrvalosť vždy prinesie svoje ovocie

Nachádzate sa tu

Minulé Vianoce pánovi Johancsíkovi vypadli. Nie že by to tak chcel, alebo plánoval. 21.12.2022 dostal porážku (náhla cievna mozgová príhoda - NCMP). Nepamätá sa, ako sa to stalo, len že bol vo vchode domu, kde býval, na ceste domov. Ku dverám sa už nedostal, našli ho susedia a hneď privolali pomoc.

Odvtedy bol prakticky stále v nemocnici. Najprv na JIS v Dunajskej Strede, odtiaľ prišiel do Lehníc. Na počiatočné obdobie po porážke si nepamätá. Vie len, že má šťastie, že žije a že má okolo seba samých nápomocných ľudí. Krátko po porážke mu sused vyrobil a nainštaloval na schody v dome koľajnice pre invalidný vozík. Materiál naň dostal zadarmo od majiteľa firmy Wertheim, v ktorej sused pracoval.

Keď prišiel do Lehníc, bol ležiaci pacient. Vo Vitalite sa ho ujala pani doktorka Marianna Hodosy. Po dôkladných vyšetreniach stanovila rehabilitačnú liečbu s primárnym cieľom postaviť pacienta na nohy a dosiahnuť čo najvyššiu mieru sebestačnosti. Základom je liečebná telesná výchova šitá na mieru každému pacientovi, ktorú cvičí pod vedením skúsenej fyzioterapeutky. Vďaka nej sa posilní svalstvo postihnutej strany, ale aj celého tela. Magnetoterapia, ultrazvuk a elektro-gymnastika sú elektroterapeutické procedúry, ktoré stimulujú svaly, urýchľujú ich regeneráciu, zlepšujú prekrvenie tkanív, majú protizápalový a analgetický účinok. Masáže mu uvoľňujú stuhnuté svalstvo, napomáhajú odplavovaniu škodlivých látok z tela a odbúravajú stres. Absolvoval tiež niekoľko logopedických sedení s cieľom odstránenia asymetrie tváre po porážke. Sedenia so psychológom mu zas pomáhajú vysporiadať sa psychicky s chorobou a obmedzeniami, ktoré so sebou priniesla.

Kombinácia liečebných procedúr, cvičenia, húževnatosti a vytrvalosti sa ukázala ako veľmi účinná. Pán Johancsík sa postupne naučil chodiť a s pomocou jednej francúzskej barly už vie prejsť jeden menší okruh v parku. Vraví, že v živote toľko necvičil ako posledný mesiac, to je teraz jeho hlavná náplň práce. Cíti to najmä na nohách a v sile brušných svalov, ktoré dovtedy nikdy neposilňoval. Tie bude potrebovať aj doma pri každodenných činnostiach, ako je napríklad len také obyčajné vchádzanie do vane. Pre zdravého človeka samozrejmosť, pre chorého výzva, ktorú treba zdolať.

Čo bude ďalej? Jeho súčasný stav nie je status quo, s ktorým sa zmieril. Naopak. Po prepustení z nemocnice už má naplánované ďalšie pravidelné rehabilitačné cvičenia raz týždenne. Chodí na sedenia s psychológom a pracuje na sebe vo všetkých smeroch. Rozhodol sa, že sa nebude stresovať časom, ale všetok venuje svojej liečbe, nech to trvá, koľko to trvá. Jeho cieľom je naďalej podporovať svoje vnúčatá medzi inými aj v ich hudobnej kariére, nakoľko aj on sám je gitaristom. Gitaristom s odhodlaním vrátiť sa k svojej vášni pre hudbu a svoj nástroj.