Rehabilitácia v historickom lesoparku? U nás je to možné.

Nachádzate sa tu

Mali sme dohodnuté stretnutie pred pavilónom A, kde sme sa chceli porozprávať o dojmoch z Vitality a skúsenostiach s najnovšou rehabilitačnou pomôckou – trojkolkou. Našli sme ho pred budovou s metlou v ruke, ako zametal pred vchodom. Vysvitlo, že nie trojkolka, ale práve metla je najnovšou pomôckou na rehabilitáciu p. Finkeiho. Pomocou nej trénoval úchop pravej ruky, ktorá zostala nehybná po náhlej cievnej mozgovej príhode. Tento nástroj si vybral sám, keď hľadal nové možnosti a spôsoby, ako sa vrátiť k samostatnému plnohodnotnému životu, aký mal pred porážkou. Utrpel ju pred 7 mesiacmi a vo Vitalite je od mája. Po mŕtvici má postihnutú pravú časť tela, najmä pravú ruku a nohu.

Používateľom trojkolky je od momentu, kedy ju priviezli. Prvýkrát na ňu nasadal so strachom, ale rýchlo jej prišiel na chuť a, keď to počasie dovolí, uprednostní šliapanie do pedálov v parku pred stacionárnym bicyklom v telocvični.

„V porovnaní so stacionárnym bicyklom mi trojkolka umožňuje lepšie zatláčať pätu, vďaka čomu sa mi zväčšuje rozsah pohybu členka. Kormidlom si zlepšujem úchop pravej ruky a keď bicyklujem, pracujem na zlepšení celkovej koordinácie. Po mŕtvici sa mi výrazne zhoršila rovnováha a práve jazdou na trojkolke si ju viem rozvíjať intenzívnejšie, než chôdzou.“

Park pretína úzky kanál s čistou vodou, cez ktorý sa dá prejsť po jednom z dvoch mostov. Za ním pokračuje rozsiahly park, ktorý je ideálny na prechádzky a bicyklovanie po širokom asfaltovom chodníku.

„Na MotoMede v telocvični si viem nastaviť väčší odpor, čím si zvyšujem silu a vytrvalosť svalov na nohách. V parku mi tento odpor dodá most, ktorý vedie ponad kanál, a na ktorý si musím vyšliapať.“

P. Finkei je veľmi motivovaný a pozitívne nastavený, pokiaľ ide o jeho vyliečenie, preto cvičí a posilňuje v každej chvíli, nie len vtedy, keď absolvuje rehabilitačné procedúry. Navyše je veľmi vynaliezavý pri vymýšľaní spôsobov a pomôcok na cvičenie.

„Videl som, že niektorí pacienti majú nad posteľou zavesený trojuholník, pomocou ktorého sa vytiahnu, keď sa chcú posadiť, alebo postaviť. Ja ho nepotrebujem, viem sa postaviť aj sám, ale napadlo mi, že by sa mi zišiel na cvičenie a na zlepšenie supinácie pravého predlaktia. Preto som si ho vypýtal a teraz, keď napr. pozerám nejaký film, popri tom cvičím s rukou.“

Takýmto spôsobom vyhľadáva každodenné situácie a predmety, ktoré bežne používame, aby na nich trénoval pre rýchlejší návrat k samostatnému životu.

Vo Vitalite podporujeme aj netradičné metódy rehabilitácie a súčasne nám záleží na spätnej väzbe od našich pacientov. Preto sme radi, že sa p. Finkei s nami podelil o niektoré svoje nápady na rehabilitačné pomôcky vytvoriteľné z bežných úžitkových predmetov, ktoré by mohli pomôcť ďalším pacientom. A my sa o ne podelíme s Vami, hneď ako sa nám ich podarí zhmotniť.